Home
Home

Imprezy i wydarzenia

do katalogu
Suwałki i okolice
Dokumentalne spojrzenie Andrzeja Wajdy
Papieża Jana Pawła II 5
16-400 Suwałki
Adres e-mail:promocja@soksuwalki.eu
Strona www:http://soksuwalki.eu/dokumentaln[...]
01 marzec - 06 marzec

Fragment dorobku znakomitego reżysera mniej znany szerokiej publiczności. Spojrzenie na najważniejsze problemy zajmujące nie tylko reżysera, ale budzące powszechną uwagę. Filmy, które wiele mówią o samym Wajdzie, jego twórczości, a także historii Polski, minionej epoce oraz o kulturze sprzed lat.

ANDRZEJ WAJDA – DOKUMENTALNIE
w ramach obchodów jubileuszu 90-lecia urodzin artysty
1 i 5-6.03.2016, godz. 17.00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

wstęp wolny

UWAGA! Podczas pokazu 6 marca rozstrzygniemy konkurs związany z twórczością Andrzeja Wajdy. Przyjdź na otwarcie wystaw o godz. 13.00 i wygraj atrakcyjne nagrody! Szczegóły wkrótce.

Andrzeja Wajdy nikomu przedstawiać nie trzeba – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, działacz „Solidarności”, filantrop, Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Orła Białego, członek prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych, Honorowy Obywatel Suwałk. Żywa legenda polskiej kultury.

Urodzony w 1926 roku w Suwałkach, Wajda początkowo interesował się malarstwem – studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, żeby ostatecznie wybrać kino, w 1953 kończąc Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Jeden z założycieli polskiej szkoły filmowej, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, dyrektor artystyczny Teatru Powszechnego w Warszawie oraz kierownik zespołu filmowego „X”. Laureat najważniejszych nagród na światowych festiwalach, ze Złotą Palmą i Oscarem za całokształt twórczości na czele.

Zadebiutował w 1954 roku obrazem „Pokolenie”. W następnych latach wyreżyserował filmy, które przyniosły mu uznanie na całym świecie – m.in.: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Ziemia Obiecana”,”Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Siłą jego filmów jest uniwersalny język przekazu – dzięki czemu bohaterowie filmów Wajdy żyją w wyobraźni masowego odbiorcy na równi z postaciami historycznymi czy bohaterami klasycznej literatury.

1 marca 2016. godz. 17.00

„Idę do słońca” (1955), 13’
Andrzej Wajda kręci dokument, w którym z kamerą odwiedza pracownię Xawerego Dunikowskiego.

„Pogoda domu niechaj będzie z tobą” (1979), 18’
Wspomnienia Jarosława Iwaszkiewicza z lat młodości spędzonych w Kalniku koło Kijowa. W tle fragmenty filmu Andrzeja Wajdy „Panny z Wilka”.

„Kredyt i debet. Andrzej Wajda o sobie” (1999), 50’
Dokument, w którym reżyser prezentuje swoją twórczość filmową, niemalże od początków swojej kariery, skończywszy na pracy przy „Panu Tadeuszu”.

5 marca 2016. godz. 17.00

„Lekcja polskiego kina” (2002), 71’
Specyficzna sytuacja polityczna, powstanie PRL-u, jak też załamanie nadziei ogromnej części społeczeństwa, przyczyniło się do powstania polskiej szkoły filmowej. Wajda wspomina reżyserów, operatorów i aktorów tworzących to zdumiewające zjawisko, jakim było polskie kino lat 1945-1989. Posługując się własnym doświadczeniem, opowiada o przyczynach zainteresowania polskim kinem widowni zagranicznej i krytyki światowej…

Jan Nowak-Jeziorański kurier z Warszawy. 60 lat później 1944-2004” (2004) 28’
Po 60 latach od chwili wybuchu powstania warszawskiego Andrzej Wajda, twórca m.in. „Kanału”, opowiadającego o klęsce powstania, spotyka się z Janem Nowakiem Jeziorańskim. Chce wiedzieć, jak on, uczestnik i świadek ówczesnych wydarzeń, ocenia dziś tamten zbrojny zryw. Jakie miał znaczenie, czy ostatecznie okazał się klęską czy zwycięstwem? Pytanie to staje się punktem wyjścia ich rozmowy.

6 marca 2016. godz. 17.00

„Aktorzy przyjechali” (2010), 70’
Film dokumentuje happening szekspirowski, który odbył się 14 września 2009 roku na Długim Targu w Gdańsku. Na zaproszenie Andrzeja Wajdy na 20 scenach wystąpiło jednocześnie 80 polskich aktorów, którzy przedstawili sceny i monologi Williama Szekspira. Spektakl towarzyszył ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – jedynej takiej sceny teatralnej w Polsce, a nawet w Europie. Imprezę rozpoczęła, punktualnie o godzinie 12.00, fanfara „Oscar” skomponowana przez Wojciecha Kilara. Wydarzenie było filmowane przez 24 kamery.

„Kręć! Jak kochasz, to kręć!” (2010), 46’
Andrzej Wajda przedstawia w tym dokumencie biografię słynnego filmowca i swojego wieloletniego współpracownika – Edwarda Kłosińskiego. Był on wybitnym operatorem filmowym. O jego niezwykłej twórczości opowiadają między innymi żona Krystyna Janda, najbliżsi przyjaciele i sam reżyser. W filmie wykorzystano również fragmenty wielu ważniejszych produkcji, przy których tworzeniu brał udział Edward Kłosiński.

Organizator:

Suwalski Ośrodek Kultury

ul. Papieża Jana Pawła II 5
16-400 Suwałki

Tel.: 87 563 85 00
Adres e-mail:sok@soksuwalki.eu
Strona www:soksuwalki.eu

Kontakt / Informacja:

Suwalski Ośrodek Kultury

ul. Papieża Jana Pawła II 5
16-400 Suwałki

Tel.: 87 563 85 00
Adres e-mail:sok@soksuwalki.eu
Strona www:soksuwalki.eu

Bilety:

Suwalski Ośrodek Kultury - bilety

ul. Papieża Jana Pawła II 5
16-400 Suwałki

Tel.: 87 563 85 18
Adres e-mail:sok@soksuwalki.eu
Strona www:bilety.soksuwalki.eu
W pobliżu:

W pobliżu:

Obiekty noclegowe

Bar Polski0,1 km więcej »
Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach0,1 km więcej »
Restauracja Finezja w Suwałkach0,2 km więcej »
Bar Mleczny "Pod Śliwą"0,3 km więcej »
Wigry24.pl / Marek Taraszkiewicz0,3 km więcej »

Inne imprezy i atrakcje

I Targi Polskich Produktów w Suwałkach 0,1 km więcej »
Koncert Piotra Bukartyka z okazji Dnia Kobiet w Suwałkach 0,1 km więcej »
Wspomnienia z fascynującego Wietnamu - krainy 0,2 km więcej »
Suwałki Blues Festival 0,3 km więcej »
Copyright © 2014 - Suwalska Izba Rolniczo - Turystyczna, coding - www.augustyn, Graphic Design - Black Stork Studio
Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach
Poddziałania 2.2.1. "Poprawa jakości usług świadczonych przez instytucje wspierające rozwój
przedsiębiorczości i innowacyjności" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki